Wystawa "Technologie dla Ochrony Klimatu"

Data dodania: 08.12.2008 | Aktualizacja: 08.12.2008, 00:00:00

Poznańska Wystawa "Technologie dla Ochrony Klimatu" czynna do 14 grudnia, w godzinach od 10:00 do 19:00 w pawilonie 5 na terenie MTP.
Wystawa pod auspicjami Ministra Środowiska, Prof. M. Nowickiego, prezentuje najważniejsze i najbardziej spektakularne urządzenia, instalacje czy całe technologie, które pozwalają na redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Lista eksponatów obejmuje m.in.: wynalazki, technologiczne i organizacyjne innowacje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych przykłady udanych transferów konkretnych technologii i możliwości ich wdrażania w krajach rozwijających się przykłady konkretnych działań związanych z przystosowaniem do zmian klimatycznych.

Polski klimat dla technologii
Parkiet do tańca, który produkuje energię elektryczną, łapacze mgły z Wysp Zielonego Przylądka, bezodpadowe miasto o zerowej emisji CO2 - w Polsce wszystko to jest możliwe. Dzięki inicjatywie Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego w grudniu br. w Poznaniu można zwiedzić unikalną, światową wystawę - "Technologie dla ochrony klimatu".
Ulotka informacyjna do pobrania (w jęz. polskim, 2.55 MB)

IDEA
Ekspozycja jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, które towarzyszy Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu - COP 14. Jak podkreśla prof. Maciej Nowicki: Wystawa jest unikalnym na skalę światową wydarzeniem, prezentującym całą paletę możliwości technicznych dla ochrony klimatu Ziemi. Minister liczy także, że ułatwi ona i skonkretyzuje negocjacje w ramach Konferencji.

Ekspozycja "Technologie dla ochrony klimatu" w dniach od 1 do 14 grudnia br. jest otwarta dla wszystkich. Na Wystawę wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z 29 krajów z 6 kontynentów. Można zobaczyć około 120 najważniejszych i najbardziej oryginalnych urządzeń i instalacji, służących ochronie klimatu. 
Pierwszy raz na świecie, na 7 tys. m? powierzchni, zaprezentowana została tak duża, globalna, a zarazem interaktywna ekspozycja nowoczesnych technologii, stworzonych w celu ochrony klimatu lub zaradzenia negatywnym skutkom jego zmian. Zwiedzający powinni zarezerwować sobie sporo czasu na obejrzenie wszystkich rozwiązań. Można dotknąć, włączyć lub sprawdzić działanie wielu eksponatów - mówi Agata Goździk, Kustosz Wystawy.
Naszym celem jest prezentacja najbardziej spektakularnych przykładów urządzeń, instalacji, mechanizmów czy całych technologii, które pozwalają na redukcję emisji gazów cieplarnianych a mogą być z powodzeniem przenoszone do innych krajów.

Autorski pomysł Ministra Środowiska, Prof. Macieja Nowickiego, eksperta w sprawach środowiskowych, w praktyczny sposób realizuje postulat transferu technologii, jednego z 4 głównych obszarów tematycznych podczas Konferencji Klimatycznej. Podczas poprzedniej Konferencji Klimatycznej na Bali zauważyłem, że dyskusje nad transferem technologii są zbyt teoretyczne. W Polsce, gdzie wielki nacisk będzie położony na technologie, chcieliśmy pokazać także ich praktyczną stronę. Pierwszy raz w historii uczestnicy będą mogli odnosić się w globalnej dyskusji do rozwiązań, które widzieli pięć minut wcześniej, tuż obok sal obrad. - powiedział Minister Maciej Nowicki.


EKSPONATY
Wśród technologii zaprezentowane są, m.in. najnowsze rozwiązania wykorzystujące wodór jako paliwo, samochody energooszczędne oraz przyjazne środowisku materiały izolacyjne. Na parkiecie do tańca zwiedzający będą mogli sami wyprodukować energię elektryczną. Mechanizm jest bardzo prosty - w skutek nacisku na kolejne fragmenty podłogi wytwarzany jest prąd potrzebny do oświetlenia sali i zapewnienia muzyki.

Na wystawie pokazane są także egzotyczne wynalazki typowe dla określonych regionów świata. Do najciekawszych należą m.in. wiszące ogrody Bangladeszu, łapacze mgły używane na Wyspach Zielonego Przylądka, które pozwalają na pozyskiwanie wody z atmosfery czy solarna kafejka internetowa z Gambii. Poznańska ekspozycja będzie unikalną i pierwszą taką na świecie kombinacją zaawansowanych i nowoczesnych technologii, jak np. produkcja biopaliw z alg morskich czy system klimatyzacji dla autobusów wychwytujący CO2 oraz genialnie prostych rozwiązań, często wykonanych samodzielnie (hand-made). Atrakcją wystawy będzie także makieta pierwszego na świecie bezodpadowego miasta o zerowej emisji CO2. Ekspozycja nie pominie ponadto nowatorskich technologii stworzonych w Polsce (np. podniebne taksówki).

Wszystkie wynalazki na wystawie zaprezentowano w pięciu grupach tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku, adaptacja do zmian klimatu oraz projekty różne. Najwięcej eksponatów liczy sekcja odnawialnych źródeł energii - około 50 projektów, która podzielona zostanie dodatkowo na grupy związane z biomasą, energią wiatrową i słoneczną.

Zgłosili się do nas fantastyczni ludzie z całego świata: inżynierowie, firmy, rządy, fundacje, dla których możliwość prezentacji ich rozwiązań na wystawie w Poznaniu jest wielkim wyróżnieniem. Co więcej, umożliwiamy im również zrobienie pierwszego kroku dla transferu technologii - nawiązanie kontaktu z autorem rozwiązania. - dodaje Agata Goździk, Komisarz Wystawy "Technologie dla Ochrony Klimatu".

Organizatorzy wystawy zadbali także o jej interaktywny charakter. Nie brak zatem wynalazków wymagających zaangażowania zwiedzających. Uczestnicy wystawy mogą np. wziąć udział w budowie ręcznie robionych kolektorów słonecznych czy przetestować swoje umiejętności kierowania samochodem w symulatorze ekologicznej jazdy. Do ich dyspozycji zostanła oddana interaktywna gra, prezentująca zmiany klimatu Ziemi w przypadku różnych wyników negocjacji dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych.


KRYTERIA
Selekcja eksponatów była bardzo rygorystyczna i trwała wiele miesięcy. Korzystając ze swej wiedzy i wieloletniego doświadczenia, Minister Nowicki osobiście opiniował każdy projekt. Na ekspozycję trafiły tylko najważniejsze i najbardziej spektakularne ludzkie osiągnięcia. Pozostałymi kryteriami, jakimi kierowali się organizatorzy były: łatwość wdrożenia prezentowanych instalacji w innych miejscach świata, w tym w krajach rozwijających się i możliwość interaktywnej, atrakcyjnej prezentacji na wystawie.

Małgorzata Snarska, Szef Zespołu COP 14 w Ministerstwie Środowiska: Pracujemy nad tym, aby tego typu inicjatywy wpisywały się w stały kalendarz Konferencji Klimatycznych. Idea spotkała się z uznaniem naszych partnerów z Sekretariatu Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Projekt może być więc traktowany jako istotny wkład Polski dla realizacji celów COP 14 w trakcie obrad w zakresie transferu technologii".

 

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających podczas całej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 14 (1-12 grudnia br., w godz. 10.00-19.00) oraz jeszcze dwa dni po jej zakończeniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wstęp na ekspozycję bezpłatny.
Udostępnij na:

REKLAMA
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
Partnerzy SARP:
Bolix Bruk-Bet D+H Duravit Equitone Fakro Kone OWA Polflam Reynaers Aluminium Wienerberger
Powrót na górę