Wystawa "Awangarda Jutra? Proces"

Data dodania: 15.07.2012 | Aktualizacja: 15.07.2012, 00:00:00

Muzeum Architektury we Wrocławiu ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy Awangarda Jutra? Proces w piątek 20 lipca o godzinie 17.00, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

Wystawa czynna do 23 września br.

Idea wystawy skupia się na zawartych w tytule pojęciach – awangardy, jutra i procesu – w odniesieniu do polskiej architektury współczesnej. Pytanie zawarte w tytule wystawy odwołuje się do jednego z najważniejszych pojęć sztuki XX wieku – awangardowości. Postawienie go ma sprowokować refleksję nad tym, co dzisiaj decyduje o kierunkach rozwoju architektury.

Punktem wyjścia dla koncepcji wystawy było pytanie, w jakim stopniu polscy projektanci wpisują się w trendy czy tendencje obowiązujące w globalnym świecie współczesnej architektury, a w jakim je negują, poszukując własnych rozwiązań. Zestawienie koncepcji wypracowanych przez 17 pracowni i działających indywidualnie projektantów zaproszonych na wystawę ukazuje wielokierunkowość zmian zachodzących w obszarze architektury. Wybór twórców jest w pełni subiektywny. Łączy ich to, że reprezentują „młode” pokolenie – w przypadku architektów oznacza to nieprzekroczenie bariery 40. roku życia – i zaliczają się do najbardziej dynamicznych postaci polskiej sceny. Mimo tej różnorodności, a może właśnie dzięki niej, wszystkie prezentowane projekty można naszym zdaniem uznać za reprezentatywny obraz zjawiska określanego niekiedy mianem „fenomenu młodej polskiej architektury”.

Tworząc scenariusz wystawy chcieliśmy skupić się nie tyle na ostatecznym wyglądzie obiektów, ile na procesie docierania do celu. Interesuje nas całościowa narracja, sposób definiowania problemów i ścieżki prowadzące do cząstkowych i końcowych rozwiązań.

Zaprosiliśmy więc architektów do przeprowadzenia swego rodzaju rekonstrukcji procesu projektowego i rozłożenia projektu na czynniki, których suma złożyła się na ostateczną formę. Powstawanie architektury prezentujemy jako złożony proces, zilustrowany „chmurami myśli” nanizanymi na linię czasu. Dążymy do pokazania metod pracy architektów i uzyskania choćby cząstkowej odpowiedzi na kluczowe pytania: jak każdy z nich rozumie architekturę i rolę (a może nawet misję) architekta.

Architekci zaproszeni do udziału w wystawie:

Wystawa „Awangarda Jutra? Proces” to wspólny projekt Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu. Pierwsza edycja ekspozycji miała miejsce w Łodzi, gdzie w październiku 2011 roku inaugurowała działalność nowo utworzonego Centrum Architektury i Wzornictwa. Druga odsłona projektu gościła w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, a na trzecia edycje wystawy mamy przyjemność zaprosić Państwa właśnie do wrocławskiego Muzeum Architektury.

Kuratorzy:

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Duravit

Equitone

Kessel - Ochrona przed przepływem zwrotnym

Zehnder Charleston

Bolix

VELUX ArchiTips

Alufire

Konkurs dla architektów - Alloc
Partnerzy SARP:
Bolix Bruk-Bet Duravit Grupa EGA Equitone Fakro Kone OWA Semmelrock Wienerberger
Powrót na górę