Śląskie Dni Architektury 2010

Data dodania: 18.10.2010 | Aktualizacja: 18.10.2010, 00:00:00

SARP Katowice & Galeria Architektury SARP zapraszają do wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach w ramach Śląskich Dni Architektury 2010

19.10.2010 wtorek, godz. 13.00-20.00
Brutal z Katowic, czyli wszystko o Dworcu w Katowicach
miejsce: Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

część I
WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY I DZIECI
Mała Akademia Architektury
start: godz. 13.00

miejsce: sala konferencyjna SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9 (I piętro, nad Galerią Architektury SARP)
prowadzenie: Aleksander Krajewski, architekt, twórca inicjatywy Napraw Sobie Miasto

 1. KIM JEST BRUTAL Z KATOWIC? – czy architektura może być brutalna? Na te i inne pytanie odpowie Tomasz Malkowski, dziennikarz i architekt (15 min.)
 2. WYCIECZKA PO DWORCU dla młodych odbiorców architektury, czyli szukamy kielichów - oprowadza Tomasz Malkowski (45 min.)
 3. CO TO JEST ARCHITEKTURA? - wykład krakowskiej pracowni MADO, która specjalnie dla młodzieży i dzieci przygotowała prezentację (45 min.)
 4. KONKURS RYSUNKOWY – kto narysuje najpiękniejszego Brutala z Katowic lub inny nowoczesny katowicki budynek.

  Prowadzenie Aleksander Krajewski ze Inicjatywy Napraw Sobie Miasto. Najlepsze prace nagrodzone zostaną książkami D.O.M.E.K. i D.E.S.I.G.N. (60 min.)

  D.O.M.E.K. to pomysłowa i zabawna książeczka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata.

  D.E.S.I.G.N. to kontynuacja przebojowego D.O.M.K.U. To nowatorska książka dla dzieci o najbardziej wszechobecnej i najbardziej niedocenianej ze sztuk - designie. Przedstawia historię wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat.

  Autorzy obu pozycji: Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński, czyli HIPOPOTAM STUDIO - art dyrektorzy progresywnego i ultradźwiękowego studia dizajnerskiego.

 5. WARSZTATY PLASTYCZNO-ARCHITEKTONICZNE - prowadzenie dr Małgorzata Kądziela z Zakładu Estetyki Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego (60 min.)

Sponsorem nagród w konkursie jest wydawca książek D.O.M.E.K i D.E.S.I.G.N. – Wydawnictwo Dwie Siostry www.wydawnictwodwiesiostry.pl
zgłoszenia na warsztaty prosimy przesłać mejlem na adres: galeria@sarp.katowice.pl

cześć ogólna
start: godz. 18.00
miejsce: Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
Prowadzenie: Marek Wiktorczyk, architekt oraz Tomasz Malkowski, dziennikarz i architekt, autor facebookowego profilu o dworcu
www.facebook.com/BrutalzKatowic

 1. Wprowadzenie: Marek Wiktorczyk, Tomasz Malkowski
 2. WSZYSTKO O BRUTALU – historia powstania dworca, konkurs architektoniczny na dworzec z 1959 roku, sylwetki warszawskich tygrysów, budowa kielichów. Wykład poprowadzi Alicja Gzowska, doktoranta Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka pierwszej monografii o dworcu. (30 min.)
 3. BRUTAL FILMOWY – materiały ze swojego najnowszego filmu „Światła Saturna” pokaże Jadwiga Kocur, reżyserka i autorka filmów o architekturze, w tym uznanego dokumentu o górnośląskim modernizmie „Dwugłowy smok”. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia i fragmenty z filmu poświęconemu dworcowi w Katowicach i innym wybitnym powojennym obiektom z tego miasta. (15 min.)
 4. BRUTAL INSPIRUJE! – czyli dworzec w dziełach artystycznych. (30 min.):
  • _Brutal na płótnie – pokaz obrazów Agnieszki Łapki. Cykl obrazów o dworcu to praca dyplomowa Agnieszki Łapki obroniona w 2008 roku na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza. Tyszanka oprócz malarstwa jest uznaną wokalistką bluesową, właśnie szykuje się do wydania pierwszej płyty w trio: Łapka Rzepa Głuch pt. JANUARIES.
  • _Brutal animowany – pokaz filmu „Opuszczony” w reżyserii Michała Rodzińskiego i Ernesta Wilczyńskiego z trójwymiarowym modelem dworca autorstwa Maćka Kwaśniewskiego, film stanowi pracę dyplomową Rodzińskiego, jaką wykonał na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach we współpracy z łódzką filmówką.
  • _Brutal modny – pokaz projektów grafik i nadruków na koszulki wykonanych na konkurs „T-shrit dla Brutala”, wszystkie łączy zaangażowanie w obronę dworca przed wyburzeniem, propozycje nadsyłali graficy i internauci na facebookowy profil dworca _Brutal wyrenderowany – pokaz renderów, czyli trójwymiarowego modelu konstrukcji kielichowej jaką wykonał Konrad Basan, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej
  • _Brutal w sztuce Andrzeja Tobisa – pokaz slajdów sztuki tego uznanego artysty z Katowic, w której przestrzeń dworca stanowi znaczącą inspirację, w tym obrazu z dworcem w roli głównej oraz kilku gablot edukacyjnych z jego cyklu „A-Z”.
  • _Brutal w obiektywie – pokaz zdjęć różnych fotografów, który będzie prezentowany już do końca dnia, jako tło dla kolejnych dyskusji i wydarzeń. Zostaną pokazane prace m.in. Tomasza Kiełkowskiego, Joanny Nowickiej oraz projekty studentów architektury z warsztatów dot. modernizacji dworca w Katowicach.
 5. CAŁA PRAWDA O STANIE TECHNICZNYM BRUTALA – rozmowa z autorami ekspertyzy technicznej konstrukcji dworca w Katowicach profesorami Adamem Zyburą i Włodzimierzem Starosolskim z Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. (20 min.)
 6. CO DALEJ Z BRUTALEM? – kilka słów o akcjach związanych z obroną dworca, symboliczną sprzedażą kielichów. Dyskusja na temat ochrony dworca oraz dziedzictwa późnego modernizmu.

W otwartej debacie porozmawiamy także na tematy: kampania "Katowice kandydat na Europejską Stolicę Kultury 2016" a dziedzictwo kulturowe miasta; Nowe centrum handlowe w kontekście śródmieścia Katowic i ikony dworca. Do debaty zaproszeni będą przedstawicieli środowisk architektonicznych, urbanistów, przedstawicieli inwestora firmy Neinver, PKP jak i UM Katowice.
organizatorzy: Mała Akademia Architektury, Stowarzyszenie Edukacja dla Przyszłości, SARP Katowice, Galeria Architektury SARP, Reflektor, Mado Architekci
sponsorzy: KOŁO, Wydawnictwo Dwie Siostry

21.10.2010 czwartek, godz. 10.30
Konferencja: Ekologiczne rozwiązania w budownictwie i architekturze
miejsce: Park Naukowo-Technologiczny, Katowice, ul. Ligocka 103

organizatorzy: Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum Sp. z o.o
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice

Jak projektować, budować i zarządzać budynkami, by sprostać wymaganiom europejskiego prawa? Co robić, by ograniczyć zużycie energii i działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy konferencji pn. „Ekologiczne rozwiązania w budownictwie i architekturze”. W ramach tegorocznych Śląskich Dni Architektury katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów oraz Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny zapraszają do dyskusji wszystkich odpowiedzialnych za tworzenie i zarządzanie nieruchomościami.

W problematykę konferencji wprowadzą autorytety w zakresie poszanowania energii w sektorze budowlanym. Specjaliści SARP i Euro-Centrum PNT przeanalizują możliwe projekty i konkretne realizacje budynków energooszczędnych.

Konfrontacja stanowisk praktyków i teoretyków zrównoważonego budownictwa będzie możliwa podczas moderowanego panelu eksperckiego.

Dyskutować będą m.in.:

Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Infrastruktury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Wnioski z debaty i najważniejsze referaty zostaną wydane w publikacji pokonferencyjnej.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzona jest elektroniczna rejestracja.

formularz zgłoszeniowy

program konferencji:
część I

Wprowadzenie do problematyki konferencji w kontekście polityki zapobiegania zmianom klimatu w miastach

 1. Budownictwo energooszczędne: Idea czy technologia?
 2. Architektura Ekologiczna – Idea, projekty, realizacje
 3. Aspekty ekonomiczne budownictwa energooszczędnego
 4. Prezentacja Firmy Górażdże: TioCem – cement przyjazny środowisku

część II
Moderowany panel ekspercki
Moderator – Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury;
uczestnicy panelu:

część III
Zwiedzanie obiektu energooszczędnego w Parku Euro-Centrum

22.10.2010 piątek, godz. 17.45
architektoniczne zwiedzanie połączone z imprezą w tramwaju

zwiedzanie obiektu nagrodzonego w ubiegłorocznych edycjach konkursów: Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego: modernizacja Teatru Rozrywki w Chorzowie, oprowadza główny projektant arch. Jerzy Stożek (Studio Stożek i Partnerzy) wycieczka połączona z imprezą w tramwaju

uwaga! dla pierwszych 30 osób transport imprezowym tramwajem w obie strony gratis!

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w tramwaju prosimy przesłać zgłoszenie udziału mejlem na adres: galeria@sarp.katowice.pl

Decyduje kolejność zgłoszeń!

Galeria Architektury SARP
czynna od pn do pt w godz. 10.00-18.00
ul. Dyrekcyjna 9, 40-013 Katowice
tel. +48.32.25.39.774, fax +48.32.25.39.230
galeria@sarp.katowice.pl
www.sarp.katowice.pl

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Partnerzy SARP:
Bolix Bruk-Bet D+H Duravit Equitone Fakro Kone OWA Polflam Reynaers Aluminium Semmelrock Wienerberger
Powrót na górę