Oświadczenie ZG SARP w sprawie Hali katowickiego Spodka

Data dodania: 29.07.2010 | Aktualizacja: 29.07.2010, 00:00:00

Stowarzyszenie Architektów Polskich z dużym niepokojem śledzi prace renowacyjne prowadzone na obiekcie Hali Spodka w Katowicach.

Zakres tych prac jak i sposób przyjętych rozwiązań są nie akceptowane przez nasze środowisko architektoniczne.

Hala w Katowicach jest obiektem unikatowym, projektowanym indywidualnie. Stanowi ona od lat symbol Katowic. Jest popisem zarówno architektów jak i konstruktorów, w nowatorstwie rozwiązania przestrzennego i funkcjonalnego, wpisanego w centrum dużego miasta.

Hala, jako obiekt o ogromnych walorach estetycznych musi posiadać całościowe opracowanie architektoniczne renowacji, wyłonione w drodze konkursu architektonicznego. Zakres konkursu powinien obejmować szczegółowy program renowacji i uzupełnień uzgodniony ze środowiskiem architektonicznym.

Konkurs może być przeprowadzony przez SARP.

Postępująca degradacja części zewnętrznych obiektu jest wynikiem braku systematycznych zabiegów remontowych, nie może być wykonywana doraźnie i fragmentarycznie. Obiekt stanowi całościowy utwór architektoniczny ze wszystkimi elementami, zarówno wnętrza jak i zewnętrza.

Stowarzyszenie Architektów Polskich zwraca się do osób wydających zgodę na obecny remont elementów zewnętrznych o wstrzymanie prac budowlanych i przygotowanie opracowania pozwalającego na zgodny z poszanowaniem wartości kulturowych program naprawczy Hali Katowickiego Spodka.

Ze swojej strony SARP oferuje pomoc zarówno w pracach przygotowawczych do przeprowadzenia konkursu, wyłonienia najlepszej pracy, a także nadzorowania prac renowacyjnych.

Z poważaniem
Anna Boryska
Sekretarz Generalny SARP

Udostępnij na:

REKLAMA
Partnerzy SARP:
Bolix Bruk-Bet D+H Duravit Equitone Fakro Kone OWA Polflam Reynaers Aluminium Semmelrock Wienerberger
Powrót na górę