20/20 Architektura Wrocławia 1990-2010

Data dodania: 21.06.2010 | Aktualizacja: 21.06.2010, 00:00:00

Wernisaż w Muzeum Architektury, we wtorek 22 czerwca o godz.17, wystawa czynna do 5 września 2010 r.

Tak niezwykłe momenty zdarzają się miastom raz na kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset lat. Po 1989 roku, a na dobrą sprawę od początku lat 90-tych XX wieku, Wrocław zaczął się zmieniać w tempie niespotykanym.

Nowy ustrój, system gospodarczy i ekonomiczny były głównymi motorami zmian. Do lamusa historii odeszło planowanie centralne, a los miasta znalazł się w rękach ludzi, którzy są znacznie bliżej jego rzeczywistych problemów. Powstały samorządy, znaczenie zyskała inicjatywa ludzi, którzy chcieli na rzecz miasta działać, ale także tych, którzy mieli pieniądze, i chcieli je skutecznie pomnażać.

Zainicjowany 20 lat temu proces przyniósł wielkie zmiany w krajobrazie Wrocławia. Wraz z otwarciem na świat zachodni stanęliśmy twarzą w twarz z nowymi wzorcami, standardami i wyzwaniami. Uczyliśmy się i nadal uczymy, jak łączyć 'nowe' ze 'starym', jak tworzyć dobre warunki dla inwestorów i mieszkańców, jak godzić interes prywatny z pożytkiem społecznym, czyli odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest każde miasto, jak godzić sprzeczności z korzyścią dla miasta.

Jak zmienił się Wrocław w ciągu ostatnich 20 lat? Jak zmieni się w najbliżej przyszłości? Na wystawie pokażemy ewolucję 20 kluczowych rejonów miasta ? od Rynku i ul. Świdnickiej, które odzyskują status salonu miasta, po poprzemysłowe okolice ul. Strzegomskiej, które stają się nowoczesnym centrum biznesu i edukacji, jak również niezrealizowane ambitne koncepcje, które angażowały władze miasta i architektów w minionych latach.

W sumie, sto pięćdziesiąt obiektów, których zdjęcia, plany architektoniczne i plany urbanistyczne pokażemy w multimedialnych ramach. Każdy z wybranych obiektów zostanie opisany cytatami z artykułów lub felietonów w lokalnej prasie, wyrażających stosunek artystów, dziennikarzy i samych architektów na temat określonego projektu.

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Partnerzy SARP:
Bolix Bruk-Bet D+H Duravit Equitone Fakro Kone OWA Polflam Reynaers Aluminium Semmelrock Wienerberger
Powrót na górę